CV Hazırlarken

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Etkili CV, başarılı bir gelecek

CV Hazırlarken

 • CV (curriculum vitae) yaşam yolu demektir; yani özgeçmişimiz.
 • CV’niz, yaşamınızda önemli bir alanı ve zamanı kaplayan işiniz için sizin ilk adımınızdır.
 • CV’niz sizin aynanızdır, sadece içerdiği bilgilerle değil, yazım şekli, kullanılan dil, akış ve sizin özetiniz olarak da sizi yansıtan iyi bir ön tanıtım olmalıdır. İşverenler yüzlerce aday arasından ilk değerlendirmeyi CV’ler üzerinden yaparlar. O işi alabilmek için önce görüşme daveti almalısınız. Bunu sizin adınıza CV’niz yapacaktır.
 • CV’nizde kronolojik olarak, eğitimleriniz, varsa iş deneyimleriniz, stajlarınız, okul projeleriniz, okul dışında katıldığınız eğitimler yer almalıdır. Bunun yanı sıra gelişmiş ülkelerde önemli olmayan ancak ülkemizde gerekli olan bilgiler de yer almalıdır; yaşınız, doğum yeriniz, yaşadığınız şehir, medeni durumunuz, adresiniz ve fotoğrafınız gibi.
 • CV’nizin giriş bölümünde 2-3 satırı geçmeyecek şekilde, hangi alanda kariyer yapmak istediğiniz ile ilgili bilgilere yer verebilir ya da henüz hiç deneyiminiz yoksa ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyuyorsanız, “Eğitimime paralel bölümlerde iş hayatıma başlamak istiyorum” gibi cümleler kurabilir, başvurduğunuz şirketin sizi yönlendirmesini talep edebilirsiniz.
 • CV’nizde okul başarılarınıza, mezuniyet derecelerinize, katıldığınız sosyal etkinliklere (öğrenci kulüpleri, kariyer toplantıları gibi), projelerinize yer vermelisiniz.
 • CV’lerde en çok görülen hobiler kitap okumak, yüzmek, spor yapmak gibi genel ifadelerden kaçınmalı, ciddi bir zaman ayırarak yaptığınız bir hobiniz varsa onu belirtmelisiniz, örneğin; yüzmek (okul takımı ile bölge şampiyonasına katılım ve 2.lik derecesi), müzik (gitar çalmak, söz yazmak, beste yapmak) gibi.CV’nize koyacağınız fotoğraf, sosyal ortamlarda arkadaşlarınız ile birlikte eğlenirken çektiğiniz bir kare olmamalıdır, resmi ve ciddi bir görünüm içeren bir fotoğraf olmalıdır.
 • Referans bölümüne; “Talep edildiğinde sunulacaktır” yazabilir ya da, iş deneyiminiz varsa sizin yöneticiniz olarak performansınız hakkında bilgi verebilecek kişilere yer verebilirsiniz. Henüz iş deneyiminiz yoksa referans olarak gösterdiğiniz isimler; üniversite öğreniminizde ders aldığınız akademisyenler, görev aldığınız bir projenin yürütücüsü gibi, sizin akademik başarınızı ve davranışlarınızı yakından tanıyan biri olmalıdır. Arkadaşlar ya da aile üyeleri referans olarak verilmemelidir.
 • CV’nizde ücret beklentinizin bulunmasına gerek yoktur. İşveren CV’nizi incelemiş ve mülakat öncesinde sizden bu bilgiyi ayrıca talep etmişse verilmelidir. Aksi durumda ücret, mülakat sürecinde ya da iş teklifi aşamasında görüşülmesi gereken bir bilgidir.
 • CV’nize ekleyeceğiniz davranış envanterleri işverenlerin sizi yetkinliklerinize uygun görevlere davet etmelerini kolaylaştıracaktır.
 • Davranış envanterleri, sizin kendi yetkinliklerinizi de görmenize yardımcı olarak hangi işlerde daha başarılı olabileceğiniz hakkında size yol gösterecektir.
 • CV’nizde kullandığınız font da önemlidir. Düz, orta büyüklükte ve siyah olmalıdır. CV’niz gereksiz renklerle, süslemelerle ve italik ya da farklı karakterde yazılarla hazırlanmamalıdır.
 • Çok fazla iş deneyiminiz yoksa CV’niz 1 sayfa ya da en çok 2 sayfa olmalıdır. İşveren, CV’niz de aradığı bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmalıdır. Aradığı bilgiyi göremeyen işveren CV’yi daha fazla incelemeden eleyecektir.
Son Söz:
“Hayatta olması gerektiği gibi,
CV’nizde yer alan her bilgi doğru bilgi olmalıdır.”
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin