ULUSAL STAJ PROGRAMINA BAŞVURULAR BAŞLADI

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından “senin için seferbiriz” mottosu ile yürütülen ve dünyanın en önemli staj organizasyonlarının başında gelen Ulusal Staj Programına başvurular başladı. Kamu kurumlarında gerçekleştirilecek tüm staj faaliyetlerinin tümü bu program üzerinden yürütülecek. 

Lisans programlarının 2,3 ve 4. sınıfları ile önlisans programlarının 1 ve 2. sınıf öğrencilerinin kabul edileceği Ulusal Staj Programının temel amacı şeffaf, izlenebilir ve yenilikçi değerleme yöntemi ile kariyer olanaklarına erişimde fırsat eşitliğinin desteklenmesi, staj imkânının zorunlu staj gerektiren teknik bölümlerle sınırlı kalmayıp tüm bölümlere yaygınlaştırılması, ulusal ve uluslararası firmaların yanı sıra ekonomimizin bel kemiği KOBİ ve start-up’ların yetenek kazanımı konusunda desteklenmesi olarak belirlendi. 

Ulusal Staj Programı başvuruları 31 Mart 2022 tarihine kadar https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ adresi üzerinden devam edecek. Başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerimiz, https://yetenekkapisi.org adresi üzerinden bir kullanıcı kimliği oluşturarak sürece dâhil olabilecekler. 

Programda başvuru değerlemeleri; liyakat esaslı, objektif yöntemler ile adayların eğitim hayatları boyunca sergiledikleri performans, becerilerini arttırmaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar ve başarıları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Ulusal Staj Programı kapsamında, öğrencilerin e-Devlet üzerinden alınan bilgilerinin yanı sıra beyan ettikleri belgelerin inceleme süreci üniversite kariyer merkezleri ve ilgili kurumlarca yürütülecek. 

Değerlemeler sonucunda adayların mesleki/akademik, sanatsal/sosyal ve sportif yeterlilik puanları belirlenmekte ve adaylar stajyer havuzuna aktarılmaktadır. İşverenler, staj tekliflerini adayların kimlik ve eğitim bilgilerini görmeden yeterlilik puanlarını baz alarak göndermekte, adaylar staj teklifleri arasından kendileri için uygun olan teklifi seçebilecekler.


https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ulusalstajprogrami 


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin