Mülakata Girerken

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Kariyer yolunda en keskin viraj


Mülakat

Mülakata Girerken

Hazırlanırken...

 • CV’niz değerlendirilmesinin ardından iş görüşmesi için davet edildiniz. İlk aşamayı başarı ile tamamlamış oldunuz ama önünüzde işe kabul edilebilmeniz için önemli ve zorlu bir adım daha var: MÜLAKAT...
 • Başarılı bir mülakat geçirmenin yöntemi, iyi bir ön hazırlıkla başlıyor. CV’nize tümüyle hâkim olmalısınız. Bir diğer önemli konu ise sizi görüşmeye davet eden kurumu, başvurduğunuz pozisyonu ve görüşmeyi yapacak kişiyi olanaklar el verdiği ölçüde tanımalısınız.
 • Kurumun yeri ve adresi, misyonu, vizyonu, geçmişi, bugünü ve gelecek hedefleri, kurumsal değer ve verileri, medyada yer alan proje ve gelişmeleri gibi konularda bilgi sahibi olmanız ve bu bilgileri görüşmenin uygun anlarında dile getirmeniz büyük avantaj sağlayacaktır. İhtiyacınız olan bilgilere kurumsal internet sitesinden, size işi öneren kişi ya da aracı firmalardan ulaşabilirsiniz.
  Ulaşamadığınız bilgileri ise mülakat esnasında sormanız, işveren ve pozisyonla ilgilendiğiniz imajı yaratacaktır. Gerek elde ettiğiniz bilgileri paylaşırken gerekse sorularınızı sorarken akılcı stratejiler geliştirmelisiniz.
 • Başvurduğunuz pozisyon için kendi yetenek ve yetkinliklerinizi gözden geçirip işe ne kadar uygun olduğunuzu objektif olarak sorgulamalısınız. Görüşmeye işverenin beklentilerine uygun yetenek ve donanımızı ön plana çıkaran örnekler verebileceğiniz biçimde hazırlanın.
 • Kıyafetlerinizi önceden hazırlamalısınız. Nasıl giyindiğiniz çok önemlidir. Bunun için nasıl bir imaj oluşturmak istiyorsanız ona göre kıyafetler seçmelisiniz. İlk karşılaşma anında hakkınızda oluşacak yargıyı kıyafetiniz belirleyecektir. Lacivert ve siyah uzmanların en çok önerdiği, kahverengi ise asla kullanılmaması gereken renklerdir. Ceket insanın duruşunda yarattığı etki nedeni ile iş görüşmelerinin olmazsa olmazıdır. Pantolon/etek – ceket kombinasyonu mümkünse yeni bir beyaz ya da mavi gömlek ile tamamlandığında “mülakata hazırsınız” demektedir. Erkekler mutlaka kravat takmalıdır. Bayanlar ise dekolte kıyafetler, abartılı aksesuar ve aşırı makyajdan kaçınmalıdır. Ayakkabılar yıpranmamış, boyalı ve temiz olmalıdır.

Mülakat Günü...

 • Görüşmeye asla geç kalmamaya çalışın. Mümkünse randevu saatinden en az 10 dakika önce gidin.
 • Manto, kaban, şemsiye gibi eşyalarınızı görüşme saatini beklediğiniz yerdeki askılıkta bırakın. Görüşmeye girdiğinizde yanınızda sadece portfolyonuzun, not defterinizin ve düzgün yazdığından emin olduğunuz kaleminiz bulunması doğru olacaktır.
 • Mülakat öncesinde yaptığınız hazırlık size doğru başlangıçlar yapmanızda ve görüşmenin akışını doğru yönlendirmenizde yardımcınız olacaktır.
 • İş yaşamında ya da eğitim döneminizde gerçekleştirdiğiniz çalışma ve projelerden, staj raporlarınızdan oluşan bir portfolyo ya da referans mektubu, görüşme esnasında bırakabileceğiniz somut veriler olarak mülakatın odak noktasını oluşturacaktır.
 • Doğru tokalaşma ve tebessümle başlamalısınız. Mülakat süresince davranışlarınız protokol kuralları çerçevesinde ve güven verici olmalı. Konuşmaları dikkatle dinleyin. Soruları dürüst, tereddütsüz, içtenlikle ve tebessümle cevaplayın.
 • Anlaşılır ifadelerle ve kesintisiz konuşun. Göz temasını asla kaybetmemelisiniz. Kurum ve pozisyonla ilgilendiğinizi, sizin için de mümkünse en kısa sürede işe başlayabileceğinizi belirtin.
 • Herhangi bir konuda görüşleriniz sorulduğunda kurumun o konudaki yaklaşımları hakkında bilgi sahibiyseniz kendi düşüncelerinizin ardından kurumun yaklaşımlarına da atıf yapabilirsiniz. Örneğin çevre konusundaki düşünceleriniz hakkında bir soruyla karşılaşırsanız kendi yaklaşımlarınızı ifade ettikten sonra “Bir gazete haberinde okuduğuma göre
  çevre konulu projeniz ile uluslararası ödüle layık görülmüştünüz; yanılmıyorum değil mi?” gibi bir cümle, kurumla ilgili gelişmeleri takip ettiğinizin bir göstergesi olacaktır.Maaş ve ücret politikaları ile ilgili soru sorulmadıkça siz de bu konuyu gündeme getirmeyin. Eski iş yeriniz ve yöneticileriniz hakkında olumlu ya da olumsuz yorumlar içeren konuşmalardan kaçının.
 • Kurum, pozisyon ve şartlarla ilgili anlamadığınız notalarda soru sormaktan kaçınmayın. Başvurduğunuz pozisyonun organizasyon şemasındaki konumu, pozisyonda görev yapan kişinin etkileşimde olacağı birim ve kişiler, kariyer ve eğitim olanakları, performans değerlendirme kriterleri gibi konularda merak ettiklerinizi açıkça sorabilirsiniz.
 • Görüşme sonunda görüşmecinin size karşı olan tutumu ne olursa olsun, yaklaşımı için teşekkür ederek ortamdan ayırılın.
 • Görüşmenin ardından kendiniz için bir değerlendirme raporu hazırlayın. Görüşme sürecinde yaşadıklarınızı, sorulan soruları ve verdiğiniz cevapları not edin. Bu notlar kendinizi değerlendirmeniz ve bir başka görüşmeniz için bazı hatalarınızı tekrar etmemeniz için yardımcı olacaktır.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin