Staj dosyası

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Kariyer yolculuğunuzda değerli bir hazine:


Staj Dosyası

Staj dosyalarınızı hazırlarken

  • Üniversite öğreniminiz sürecinde zorunlu ya da kendi isteğiniz ile gerçekleştirdiğiniz staj çalışmaları profesyonel iş yaşamının kapılarını aralayan önemli faktörlerden biridir. Staj yaptığınız kurum ya da kuruluşun sektördeki konumu, büyüklüğü, istihdam oranı ise ilk bakışta önemli gibi görünse de aslında size kazandırdıkları daha ön plandadır.
  • Staj sürecinde elde ettiğiniz deneyimleri profesyonel meslek yaşamınıza aktarabileceğiniz somut verilerin toplandığı en önemli belgeler, staj dosyalarıdır. Staj dosyalarınızı profesyonel yaşam için birikimlerinizi topladığınız portfolyolar olarak görmeli ve hazırlanmasına önem vermelisiniz.
  • Bölümünüz tarafından sizlere standart olarak verilen dosyaların dışında o iş yerinde geçirdiğiniz zamanı ne düzeyde verimli kullandığınız, yetkinlik ve yetenekleriniz ile iş yerindeki göreviniz arasındaki ilişki, şirketin mevcut durumunu ve geleceği ile ilgili görüşleriniz gibi temel konuları içeren bir değerlendirme raporu, profesyonel meslek yaşamınız için önemli bir envanter oluşturacaktır.
  • Bölümünüz tarafından verilen staj dosyalarında günlük olarak yaptığınız işleri kısa cümlelerle anlatabilirsiniz. Raporunuzda ise yaptığınız işlerin, size kimin tarafından görev olarak verildiği, o işi yaparken kimlerle etkileşim halinde olduğunuz, işin sürecinde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunları nasıl çözüme ulaştırdığınız, işi hangi sürede teslim ettiğiniz, hangi çalışma gruplarının içinde yer aldığınız gibi ayrıntılar, sizin işteki etkinliğinizi ortaya koyacaktır.
  • Staj raporlarınızı, mümkünse görsel açıdan da zeginleştirmelisiniz. Fotoğraflar, hazırladığınız slaytlarla ilgili görseller, grafik, tablo, tasarım, proje özetleri gibi verileri de eklemeniz, dosyanızın donanımını ve profesyonellik kapsamını arttıracaktır. Bu raporları mümkünse staj yaptığınız kurumun yetkilisine imzalatın. Dosyanın renkli fotokopilerini başvurularınız için saklamalısınız. İş görüşmelerine giderken bu dosyaların yanınızda olması işverenin hakkınızda bilgi sahibi olmasında önemli bir etken olacaktır.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin